Evropská liga ... Pohár UEFA .. a jejich čeští vítězové

02.12.2016 12:24

8.prosince završí naše "áčko" domácím utkáním proti Austii Vídeň svoje letošní působení v základní skupině Evropské ligy. Ta se hraje od sezony 2009/10. První ročník s tímto názvem, a zároveň poslední sezona, kdy se ještě hrál Pohár UEFA, mají jedno společné. V obou případech se z trofeje radoval jeden český fotbalista. Letos český fotbal ve druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži ve vítězném týmu žádného zástupce neměl.

Mnozí z českých šampionů se v minulosti radovali díky štěstí v prodloužení nebo až po penaltovém rozstřelu. Jména všech tuzemských fotbalitů, kteří soutěž vyhráli, a to se šesti různými týmy, následují :

1997 - Schalke 04 (Radoslav Látal, Jiří Němec)

Rok po stříbrném Euru v Anglii přišla další slavná chvíle českého fotbalu. Postarali se o ni tehdejší reprezentanti Radoslav Látal a Jiří Němec, kteří vybojovali se Schalke vítězství v dramatické bitvě s Interem Milán.Tehdy se ještě finále hrálo na dva zápasy a ten první vyhrál německý klub doma 1:0. Stejný výsledek se ale zrodil i na San Siru, v prodloužení gól nepadl a rozhodovaly až penalty. Látal už v té době nebyl na hřišti, Němec se v rozhodujícím rozstřelu nepředstavil, Schalke ho ale zvládlo i bez nich a český fotbal se poprvé radoval z vítězství v Poháru UEFA.

Klepněte pro větší obrázek

2001 - FC Liverpool (Patrik Berger, Jiří Šmicer)

Finálové klání mezi Liverpoolem a španělským Alavésem, které se v roce 2001 hrálo v Dortmundu, začalo v jednoznačné režii anglického týmu, který se díky trefám Markuse Babela a Stevena Gerrarda dostal po patnácti minutách do dvougólového vedení. V poločase vedl Liverpool 3:1, po pauze sice Španělé srovnali, Robbie Fowler ale vrátil favoritovi vedení.Přesto nakonec rozhodlo až prodloužení. Ve 116. minutě se trefil Delfí Geli z Alavésu, k jeho smůle ale do vlastní branky. Z triumfu se radovali i Patrik Berger a Vladimír Šmicer, kteří se na hřiště dostali ve druhém poločase.

2008 - Zenit Petrohrad (Radek Šírl)

Na toto období vzpomínají v ruském Petrohradu velice rádi. Nejprve vyhráli Pohár UEFA a následně i Superpohár. Byl u toho i Radek Šírl, kterému se to povedlo jako prvnímu českému fotbalistovi v historii.Zenit ve finále Poháru UEFA, které se hrálo na stadionu Manchesteru City, narazil na skotský Glasgow Rangers. Šírla sice trápily zdravotní problémy, odehrál ale celý zápas a pomohl k výhře 2:0.

2009 - Šachťar Donětsk (Tomáš Hübschman)

Rok 2009 byl posledním, kdy se Pohár UEFA hrál. Od další sezony ho nahradila Evropská liga. Zároveň to byl rok, ve kterém se v semifinále střetly dva ukrajinské velkokluby - Šachtar Doněck a Dynamo Kyjev. Český reprezentant Tomáš Hübschman během zápasu zahrál nešťastně rukou, dostal žlutou kartu a do bitvy o titul nemohl zasáhnout. Šachtar si ale i bez něj v istanbulském finále poradil s Werderem Brémy, které porazil 2:1 po prodloužení. Hrdinou zápasu se díky bance z 97. minuty stal Jadson.

2010 - Atlético Madrid (Tomáš Ujfaluši)

V sezoně 2009/10 zažila premiéru Evropská liga, do jejichž statistik se ihned zapsal český fotbalista. Celou finálovou bitvu mezi Atlétikem Madrid a Fulhamem odehrál bek Tomáš Ujfaluši.Hrdinou zápasu se stal Diego Forlán, který po půlhodině otevřel skóre zápasu a v prodloužení vystřelil výhru pro španělský tým. Ujfaluši a spol. v Hamburku slavili po vítězství 2:1. Na začátku nové sezony Atlético změřilo síly s Interem Milán, který porazilo 2:0 a s Ujfalušim v sestavě získalo také Superpohár.

2013 - Chelsea FC (Petr Čech)

Bylo to pro fanoušky Chelsea obrovské zklamání, když se jejich tým v sezoně 2012/13 neprobojoval do vyřazovací fáze Ligy mistrů. Museli se smířit s faktem, že Blues budou hrát jen „podřadnou“ Evropskou ligu. A navíc pod vedením nenáviděného trenéra Rafaela Beniteze, který vystřídal oblíbeného Roberta Di Mattea, jehož dost nepochopitelně odvolal z funkce majitel klubu Roman Abramovič.Také Petr Čech byl z vyřazení z nejprestižnější klubové soutěže rozčarovaný, ale zároveň novinářům tvrdil, že je to pro mužstvo nová výzva. Nakonec to tak celek kolem Lamparda a Terryho opravdu vzal a jistě dokráčel až do finále, v němž porazil Benfiku Lisabon. Český gólman pomohl k zisku poháru spolehlivým výkonem a po zápase se mohl radovat z třinácté klubové trofeje ve své kariéře.