"Johan a ti další"

06.09.2016 07:17

Titulek článku možná bude leckomu znít zvláštně, ale po přečtení prvních řádků pochopíte ..

Fotbalistů, jež mají posvětě svojí sochu je nepočítaně. Ale jen několik jich této pocty dosáhlo, aniž by dosáhli "Kristových let". Přesto už se zařadili mezi nesmrtelné legendy. Minimálně pro své fanoušky, a to díky svým výkonům na hřišti, věrností klubu, láskou k fanouškům a naopak. Za to se jim dostalo odměny v podobě oné nesmrtelnosti - postavením sochy !! Kterým mladým hráčům se této pocty dostalo ?

Johan Cruyff

Nedávno zesnulé legendě nizozemské kopané bylo teprve 27 let, když mu byla odhalena socha před Olympijským stadionem v Amsterdamu. V té době už nebyl ale členem Ajaxu, nýbrž Barcelony, kde ještě hráčsky a později i trenérsky zvýraznil svůj neobyčejný talent. Socha byla odhalena v roce 1974 a byla inspirována finále mistrovství světa, kdy Nizozemci prohráli s Němci 1:2 a Cruyff byl faulován Berti Vogtsem.

Výsledek obrázku pro johan cruyff socha

Gabriel Batistuta

"Batigol" .. s jeho nesmrtelností je to malinko "jinak" .. Socha byla a už není, i to je osud. Gabriel Batistuta, fenomenální argentinský útočník v éře mezi Maradonou a Messim se stal ikonou italské Fiorentinym kde hrával devět let. Třímetrová socha byla odhalena zhruba v polovině jeho angažmá, ale po jeho odchodu do AS Řím zmizela a její osud není znám. Inu, italští tifosi.

Simone Perrotta

Možná překvapivá persona, ztvárněná jako socha. Italský mistr světa z roku 2006 odehrál nejlepší léta své kariéry v AS Řím, ale sochu má v Manchesteru, kde neodkopal ani minutu. Vysvětlení je prosté. Perrotta se narodil na předměstí fotbalového města a do šesti let tam žil. Z Ashtonu jsou také Hurst a Armmfield, daší dva fotbalisté-rodáci, kteří se stali mistry světa. A všichni tři mají ve městě sochu…

Juan Roman Riquelme

Další Argentinec s vlastní sochou, v Evropě byl znám z pětiletého působení v Barceloně, ale útočník se proslavil zejména v rodném Boca Juniors, kde mu také fanoušci nechali postavit sochu. „Vy jste prostě blázni,“ nevěřil dojatý fotbalista tomu, že jeho maličkost je na věky ztvárněna před stadionem v Buenos Aires.