Stadiony přes ulici .. rarita ve skotském Dundee

28.03.2017 09:34

To, že hrají stejnou soutěž, často dokonce nejvyšší, dva týmy z jednoho města už víme. Městská derby jsem již probírali. Navštívili jsme i několik stadionů, o které se dělí dva kluby, ale opravdovou raritou je skotské Dundee. Tamní provoligové kluby Dundee United a Dundee FC mají své stadiony opravdu přes ulici, vzdálené jen několik desítek metrů.

Tannadice Park, stadion Dundee United, dnes s kapacitou přes 14 tisíc diváků, byl vybudován již v roce 1883. Stánek Dundee FC s názvem Dens Park o 16 let později, v roce 1899. Oba stadiony však za svou více než stoletou historii prošly několika přístavbami a změnami než získaly dnešní podobu.

Dundee FC po svém založení roku 1893 neměl svůj domácí stánek. Na ten si museli v Dundee FC počkat ještě dalších šest let. Naopak, stálice první ligy Dundee United, založený v roce 1909 začal využívat již stojící stadion, nynější Tannadice Park. Ten už stál na svém místě dobrých 26 let. V té době se jednalo spíše o hřiště s jednou tribunou, které nechtělo dříve do svých služeb převzít Dundee FC. Proto si téměř přes ulici postavili své domácí zázemí a stojící Tannedice Park si přivlastnilo později právě založené Dundee United. Tenkrát se klub jmenoval Dundee Hibernian, dle vzoru edinburghského Hibernian FC. V roce 1923 došlo k přejmenování na dnes známý název Dundee United.

Úspěšnějším z obou celků je rozhodně Dundee FC, který vyhrál jednou skotskou ligu, a to v sezóně 1961–62. Třikrát rovněž získal skotský ligový pohár (1952, 1953, 1974). Ve zlaté éře klubu, v 60. letech 20. století, zažíval úspěchy i v evropských pohárech. V sezóně 1962/63 postoupil do semifinále Poháru mistrů evropských zemí a v sezóně 1967/68 do semifinále Veletržního poháru. V současnosti klub trénuje legenda Celticu Glasgow Paul Hartley.

Největším úspěchem Dundee United je finálová účast v Poháru UEFA v sezoně 1986/87, kde ve finálovém dvojzápase podlehli švédskému celku IFK Göteborg.