AC Le Havre a fotbalové hvězdy ?

22.08.2016 07:43

Někdo z Vás starších fotbalových odborníků si možná vzpomene, že za klub, sídlící ve městě u pobřeží Anglického kanálu, působil v 80. letech i československý internacionál Ladislav Vízek. Co však má francouzský, v současnosti druholigový tým společného s fotbalovými hvězdami současnosti ? 

Možná bude stačit uvést tři jména ... Riyad Mahrez, Dymytry Payet a ... Paul Pogba. Z jeho rekordního přestupu zpět do Manchesteru United (110 milionů Euro) bude mít, spolu s dalšími kluby, které se na výchově francouzského reprezentanta podílely (Torcy a a Roissy-en-Brie) dostane akademie tohoto klubu 2 miliony. Byť Paul Pogba strávil v dorostu Le Havre jen dvě sezony, dá se směle tvrdit, že se právě z tohoto klubu odrazil do světa velkého fotbalu. Přitom když v roce 2009 odtud přestoupil do Manchesteru United, bylo kolem toho hodně zlé krve, šéf francouzského klubu Jean-Pierre Louvel obvinil druhou stranu z drancování modrobílé akademie a dokonce poslal protest na FIFA s tím, že United přetáhli Pogbu díky velmi vysoké finanční nabídce pro hráčovy rodiče. Old Trafford však reagoval tím, že tyto zprávy označil za nesmysl, jeho jednání prý probíhalo podle všech mezinárodních předpisů. Paradoxem bylo, že United dopadli o tři roky později úplně stejně, to když jim vysoký Francouz utekl po skončení smlouvy do Juventusu, odkud ho nyní museli vykoupit za rekordní částku v historii. 

Již jsme zmiňovali i další fotbalisty, kteří svůj první profesionální kontrakt v Normandii podepsali. Dimitri Payet, nyní záložník West Hamu United, do Chelsea odtud přestoupil také Lassana Diarra. A odrazový můstek do Premier League představoval Le Havre i pro Riyada Mahreze, kterého si v Ligue 2 vyhlédl Leicester a zaplatil za něj v lednu 2014 směšných 400 tisíc liber, tedy necelých třináct milionů korun. To je třeba méně, než dala Sparta Liberci za Josefa Šurala!

Akademie nenápadného klubu z pobřeží Atlantiku zkrátka stojí za pozornost.