Cizinci v Premier League - "top 12"

21.12.2016 06:30

Messi, Ronaldo ... Barcelona, Real .. možná Bayern ..., ale označením nejlepší ligy na světě se stále honosí anglická Premier League. I ten, kdo o tom pochybuje musí připustit, že tato soutěž láká a přitahuje ty největší fotbalové hvězdy a díky nim i miliony fanoušků na celém světě . 

Řada špičkových zahraničních akvizic patřila (nebo patří) k oporám anglických klubů. Přinášíme vám krátké profily 12 nejlepších cizinců, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin této soutěže, hrané oficiálně od roku 1992. Jako cizince nebereme, pro tentokrát hráče z ostatních ostrovních zemí, tzn. Skotska, Severního Irska a Walesu. 

12. Nemanja Vidič - Manchester United (2006 – 14)

Klepněte pro větší obrázek

Představit si obranu Manchesteru United bez srbského pilíře Nemanji Vidiče bylo až do předloňského léta skoro nepředstavitelné. Spolu s Rio Ferdinandem tvořil sehranou a těžko prostupnou dvojici, a pravidelně sbíral ocenění pro nejlepšího stopera soutěže. Slavný kouč Alex Ferguson za něho zaplatil v roce 2006 sedm milionů liber Spartaku Moskva, ale patrně svého nákupu ani jedinkrát nezalitoval, protože pomohl klubu k pěti titulům. Jak si ho Red Devils považovali, dokazuje třeba fakt, že po odchodu Garyho Nevilla se stal kapitánem týmu.

11. Paolo di Canio – Sheffield Wednesday (1997 – 99), West Ham United (1999 – 2003), Charlton Athletic (2003 – 04)

Klepněte pro větší obrázek

 

Možná, že Ital Paolo di Canio nebyl útočníkem hvězdné zářivosti, ale do tohoto seznamu určitě patří. Ve třech anglických klubech nastřílel 75 gólů a do historie soutěže se zapsal také incidentem s rozhodčím Paulem Alcockem, po němž vyfasoval jedenáctizápasový distanc. Po přestupu do West Hamu, kde hrál pod trenérem Harrym Redknapem, si rychle získal přízeň fanoušků.Svůj hvězdný okamžik prožil v utkání s Wimbledonem, kdy dal překrásný gól nůžkami. Podle fanoušků to byl nejen gól sezony, ale dokonce celého desetiletí. Di Canio proslul také neobyčejným fair-play gestem. V utkání s Evertonem odmítl dát snadný gól poté, co se zranil brankář soupeře, a v roce 2001 za to získal ocenění FIFA za sportovní čin roku. Video najdete na Youtube https://youtu.be/uCxvCsgHnk0 

10. Petr Čech – Chelsea (2004 – 15), Arsenal (2015 - současnost)

Klepněte pro větší obrázek

 

Petr Čech je zatím posledním světoznámým produktem české brankářské školy a jedním z nejlepších gólmanů začátku třetího tisíciletí. Obdivuhodně se dokázal vrátit k profesionálnímu fotbalu po vážném zranění hlavy, stal se legendou anglické Premier League a Chelsea, kde strávil podstatnou část kariéry.Je držitelem několika rekordů, které budou jeho následovníci v klubu jen těžko překonávat. Díky fenomenálnímu výkonu českého gólmana se v roce 2012 radovali hráči Chelsea z vítězství v Lize mistrů a o rok později vyhráli Evropskou ligu. Čtyřikrát pomohl vybojovat anglický titul a na kontě má stejný počet výher v FA Cupu. I když se jeho kariéra v dresu Blues loni v létě definitivně uzavřela, v Premier League může napsat ještě nejeden velký příběh v barvách Arsenalu.

9. Peter Schmeichel – Manchester United (1991 – 99), Aston Villa, Manchester City (2002 – 03)

Klepněte pro větší obrázek

 

„Velký Dán“ Peter Schmeichel je společně s českým gólmanem Petrem Čechem nejlepším cizincem, který kdy chytal v Premier League. Nejpamátnější zápasy odchytal během osmi sezon v dresu Red Devils po příchodu z Brondby Kodaň. Jeho posledním duelem v dresu Manchesteru United bylo fantastické finále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov. Vyhrál pětkrát Premier League, Pohár UEFA i Ligu mistrů. Jak důležitý pro klub byl, se ukázalo, když z něj v roce 1999 odešel a Manchester několik let marně hledal brankáře jeho kvalit. Díru zacelil až Holanďan Edwin van der Sar.

8. Ruud van Nistelrooy (Manchester United 2001 – 06)

Klepněte pro větší obrázek

 

V roce 2001 přivedl trenér Alex Ferguson na Old Trafford z PSV Eindhoven za 18,5 milionu liber holandského ostrostřelce Ruuda van Nisterroye. On se mu odvděčil devadesáti góly ve 150 zápasech v Premier League a celkově 150 brankami během pěti sezon v dresu Rudých ďáblů. A to je také pádný argument, proč v tomto seznamu nemůže chybět. Smůlou Van Nistelrooye bylo, že přišel do Manchesteru United ve slabším mezidobí a vyhrál s mužstvem jen jedinkrát titul anglického šampiona a jednou se radoval ze zisku FA Cupu.

7. Patrick Vieira – Arsenal (1996 – 2005), Manchester City (2010 – 11)

Klepněte pro větší obrázek

 

Bývalý francouzský reprezentant Patrick Vieira, který se narodil v Senegalu, přišel do Arsenalu za pouhých 3,5 milionu liber a pomohl Kanonýrům během devíti sezon vyhrát tři mistrovské tituly a čtyři prvenství v FA Cupu. Vieira byl jedním ze strůjců neuvěřitelné šňůry 49 zápasů, které odehrál Arsenal v sezoně 2003/04 bez porážky. Po příchodu do Londýna měl učitele i parťáka v Emmanuelovi Petitovi, ale postupně se z něho stal nepostradatelný tahoun týmu. Dokonce ani devět červených karet, které vyfasoval během působení v Arsenalu, nesnižuje jeho výkony a zásluhy.

6. Gianfranco Zola – Chelsea (1996 – 2003)

Klepněte pro větší obrázek

 

Před pár lety byl italský ofenzivní klenot Gianfranco Zola zvolen fanoušky Chelsea nejlepším hráčem v historii klubu. I když by dnes stejná anketa asi dopadla jinak, Zola by jistě patřil opět mezi absolutní elitu. V roce 1996 přišel do londýnského klubu za 4,5 milionu liber z Parmy a kromě anglického titulu vyhrál na Ostrovech snad všechno, co mohl. Jeho největší okamžik přišel v roce 2002 v utkání FA Cupu proti Norwichi, kdy si po rohovém kopu naběhl na míč, který poslal fantasticky patičkou za záda brankáře. Tehdejší trenér Chelsea Claudio Ranieri nazval jeho kousek „magickým gólem.“


5. Luis Suárez – Liverpool (2011 – 14)

Klepněte pro větší obrázek

Jestliže lze k některému současnému fotbalistovi přilepit přívlastek „kontroverzní“, pak je to uruguayský útočník Luis Suárez. Zapomeňte teď ale na jeho úlety a průšvihy. Podle mnohých expertů je totiž jedním z nejtaltalentovanějších hráčů posledních dvaceti let. El Pistolero okouzloval během angažmá v Liverpoolu špičkovými střeleckými a driblérskými schopnostmi, rychlýma nohama a fyzickou kondicí supermana. Ve 110 ligových zápasech nasázel 69 branek, dalších třináct přidal v pohárových střetnutích. Kromě nesporných fotbalových kvalit však ukázal na ostrovech také odvrácenou tvář. Pykal zákazem hraní za rasistické chování či za kousnutí protihráče.

4. Cristiano Ronaldo – Manchester United (2003 – 09)

Klepněte pro větší obrázek

Cristiano Ronaldo přišel do Manchesteru United ze Sportingu Lisabon a neměl za úkol nic menšího než nahradit Davida Beckhama. Jakmile se trochu rozkoukal a přivykl na ostrovní fotbal, stal se rázem oporou týmu.V klubu strávil šest roků, odehrál skoro tři sta zápasů a nasázel soupeřům 108 gólů. Radoval se ze tří titulů mistra ligy i z vítězství v Lize mistrů. Během působení v United posbíral 33 individuálních ocenění. Ronaldo nadchl anglické fanoušky kouzelnou míčovou technikou, výtečnou střelbou oběma nohama i v Anglii tolik ceněnou hrou hlavou.

3. Thierry Henry – Arsenal (1999 – 2007, 2012)

Klepněte pro větší obrázek

 

Když po osmi sezonách v rudém dresu Arsenalu Francouz Thierry Henry v roce 2007 odcházel do Barcelony, loučil se jako historicky nejlepší střelec klubu. Do Londýna přišel za 11 milionů liber z Juventusu Turín a nějakou chvíli mu trvalo, než si na ostrovní fotbal zvykl. Ale sotvaže se tak stalo, byl k nezastavení. Během působení v Arsenalu pomohl vybojovat dvakrát pohár pro vítěze Premier League a třikrát FA Cup. Po odchodu Patricka Vieiry se stal v roce 2005 kapitánem mužstva. Henry je vůbec posledním hráčem, který vstřelil gól na starém stadionu Highbury. V klubu zanechal nesmazatelnou stopu. Na pár zápasů se do něj ještě vrátil v roce 2012 před startem sezony v MLS, kde hájil barvy New Yorku Red Bulls.

2. Dennis Bergkamp – Arsenal (1995 – 2007)

Klepněte pro větší obrázek

 

Dvanáct let v jednom klubu? Tomu se říká věrnost! Holanďan Dennis Bergkamp kvůli ní není jen legendou Arsenalu, ale celé Premier League. Do Anglie přišel z Interu Milán a záhy těšil fanoušky góly, o jakých se jim do té doby jen zdálo. Bergkamp měl skvělou kopací techniku a přehled na hřišti. Kanonýrům pomohl ke třem titulům v anglické lize. A mohl pomoci daleko víc především v evropských pohárech – omezoval ho však strach z létání. Proto neodehrál spoustu důležitých bitev na evropských kolbištích. Přesto si zahrál v roce 2000 finále Poháru UEFA, ve kterém však Gunners prohráli na penalty Galatasarayem Istanbul.

1. Eric Cantona – Leeds United (1992), Manchester United (1992 – 97)

Klepněte pro větší obrázek

 

Francouzský reprezentant Eric Cantona začal svou anglickou fotbalovou misi v Leedsu, ale záhy se přesunul do tábora odvěkého rivala – do Manchesteru United. Tam během pěti let vyhrál čtyři tituly mistra ligy a dva FA Cupy. Cantona byl skvělý hráč, ale kontroverzní člověk. Jednou přeskočil reklamní tabuli jen proto, aby si osobně vyřídil rozepře s fanouškem celku Crystal Palace. Po tomto incidentu si nadlouho odpočinul od fotbalu a dokonce byl odsouzen k dvěma týdnům ve vězení. Uspěl však s odvoláním, takže za mříže nakonec neputoval. Svůj prohřešek musel odčinit během 120 hodin veřejně prospěšných prací. S fotbalem skončil ve třiceti letech po zisku svého čtvrtého anglického titulu.