"Dva z jednoho města" ..

18.01.2017 06:06

Derby .. Souboj největších rivalů .. Asi nejznámější fotbalovou rivalitu mezi dvěma kluby, pro většinu z vás, představuje španělské "El Clásico", tedy souboj Barcelony a madridského Realu. Není to však klasické derby, tedy bitva týmů z jednoho města. Na tomto "dvorku" najdeme jiné, o nic méně se nenávidící "kohouty".

Praha, Londýn, Moskva, Glasgow, Athény, Manchester, Liverpool, Řím, Rio de Janeiro či Buenos Aires. V každém větším městě na světě najdeme kluby, jejichž fanoušci se nemají rádi, kluby, jejichž rivalita je pověstná a mnohdy i obávaná. Pro každého z nás je a bude to "jeho derby" jiné ..

10. Everton – Liverpool FC (Liverpool – Anglie)

Klepněte pro větší obrázek

 

Liverpool FC vstal jako pták Fénix z popela Evertonu. V roce 1892 došlo k rozkolu ve vedení klubu, větší část majitelů opustila Anfield Road a koupila pozemek v asi kilometr vzdáleném Godison Parku, kde vznikl nový stadion. A na osiřelém Anfieldu se zrodil nový klub – Liverpool FC. Merseyside derby, jak se zápasu dvou liverpoolských klubů říká, mělo dlouho přátelskou atmosféru. Od poloviny osmdesátých let minulého století je však považováno za jedno z nejvýbušnějších utkání v Premier League.

9. Wisla – Cracovia (Krakov – Polsko)

Klepněte pro větší obrázek

Je to něco jako rivalita mezi Spartou a Slavií, ale je v ní několikrát víc nenávisti než v případě pražských klubů. Derby dvou nejstarších polských oddílů je označováno jako „Svatá válka.“ Tento termín údajně jako první použil zhruba před sto lety obránce Cracovie Ludwik Gintel a od té doby se derby neřekne jinak. Svatá válka je považována za největší fotbalový boj v Polsku a patří mezi nejintenzivnější soupeření na evropském kontinentě. Stadiony obou rivalů stojí necelý kilometr od sebe a nejen na jejich trávnících a ochozech, ale i v ulicích mezi nimi už proběhl bezpočet drsných soubojů.

8. Millwall – West Ham United (Londýn – Anglie)

Klepněte pro větší obrázek

Přestože se Millwall s West Hamem nepotkávají ve stejné soutěži a mohou na sebe narazit jen v pohárových zápasech, panuje mezi kluby obrovská rivalita, která se zrodila v roce 1920. Nenávist jedněch k druhým pramení z tehdejší příslušnosti k různým továrnám na březích řeky Temže. Ve zmíněném roce došlo ke stávce na straně, která podporovala West Ham, na té millwallské se k ní ale dělníci nepřipojili. A to se neodpouští… Když už na sebe oba týmy přece jen narazí, v Londýně se konají policejní manévry. Naštěstí pro bezpečnost města se to moc často nestává. Za posledních pětadvacet let na sebe v pohárech narazily jen devětkrát. Pokaždé to ale stálo za to. Naposled se tak stalo před pěti lety.

7. AC – Inter (Milán – Itálie)

Klepněte pro větší obrázek

Derby della Madonnina (pojmenované po pozlacené bronzové soše Panny Marie, která zdobí hlavní věž milánské katedrály), v němž měří síly kluby supertěžké váhy evropského fotbalu, se pokaždé odehrává na stejném stadionu (San Siro), o nějž se znepřátelené kluby dělí. Jde o jedno z nejsledovanějších derby fotbalového světa. Je to natolik prestižní zápas, že ho mohou řídit jen někteří vyvolení rozhodčí. AC Milán byl založen skupinou anglických přistěhovalců v roce 1899, odkud se později odtrhlo několik nespokojenců a založili konkurenční klub Internazionale. A rivalita byla na světě…

6. Palmeiras – Corinthians (Sao Paulo – Brazílie)

Klepněte pro větší obrázek

 

Zápasy dvou slavných klubů ze Sao Paula rozhodně patří mezi deset nejklasičtějších derby na planetě. Když proti sobě nastoupí Sport Club Corinthians Paulista a Sociedade Esportiva Palmeiras, v Brazílii se skoro zastaví život.Derby už inspirovalo několik spisovatelů k napsání knih, o rivalitě klubů byly natočeny i filmy. Jedním z nich je verze Romea a Julie, kde kluby Palmeiras a Corinthians nahradily rody Monteků a Kapuletů.

5. AS – Lazio (Řím – Itálie)

Klepněte pro větší obrázek

Derby della Capitale neboli Městské derby – to je prestižní duel klubů z hlavního města Itálie. Vzájemné zápasy jsou každoročně považovány za nejdivočejší utkání sezony. Provázejí je emoce v hledišti i mimo stadion, davové násilí a občas také rasistické transparenty v hledišti.Do historie se zapsal zápas z roku 1979, kdy fanouška Lazia Vincenzo Paparelliho trefila do oka světlice vystřelená příznivcem soupeře a zabila ho. V roce 2004 za stavu 0:0 utekli hráči do šaten, když vypukly nepokoje v hledišti a prezident italské fotbalové ligy Adriano Galliani nařídil rozhodčímu Robertu Rosettimu, aby zápas ukončil. Pak vzplanuly v ochozech ohně a bitva chuligánů pokračovala i na ulicích, kde se bili nejen mezi sebou, ale i s policií. Výsledkem bylo třináct zatčených a přes 170 zraněných strážců pořádku.

4. Partizan – Crvena zvezda (Bělehrad - Srbsko)

Klepněte pro větší obrázek

Z popela a trosek druhé světové války byly v srbském Bělehradu uhněteny dva kluby. FK Partizan se stal hlavním armádním klubem, Rudá hvězda byla jeho civilním protivníkem.Oba rivalové měli od svého zrození stejné ambice – být nejlepším klubem v zemi – tehdy ještě v Jugoslávii. I když už mají období největší slávy, kdy naháněli strach slavným klubům po celé Evropě, za sebou, v srbské Super lize se pořád perou o prvenství. A současní fanoušci se nenávidí stejně vášnivě jako jejich otcové a dědové…

3. Celtic – Rangers (Glasgow – Skotsko)

Klepněte pro větší obrázek

Jedno z nejsledovanějších derby na planetě se hraje ve skotském Glasgowě. Je to víc než fotbalové utkání. Je to také souboj náboženství i politických a sociálních názorů. Rangers jsou považovaní za protestantský klub s unionistickými a ke Koruně loajálními příznivci, zatímco Celtic je klub katolický, podporovaný nacionalisty a republikány.

První derby se hrálo už v roce 1888, takže souboje Rangers a Celticu patří mezi nejstarší na světě. Dodnes už bylo sehráno skoro čtyři sta vzájemných zápasů. A pokaždé to vřelo nejen na stadionu, kde vládla fantastická, až mystická atmosféra, ale v celém městě. Rivalita mezi kluby je tak velká, že pouhých pět hráčů v předlouhé historii obléklo ve své kariéře dresy Celticu i Rangers. V roce 1980 vtrhlo na hřiště asi devět tisíc fanoušků a pořádně se servali. Dodnes je to největší rvačka ve fotbalových dějinách.

Vzájemná nenávist příznivců stále přetrvává a možná, že dokonce roste. Podle skotského novináře Franclina Foera zemřelo v letech 1996 – 2003 prokazatelně osm lidí v důsledku fotbalové rivality. Žurnalista také doložil další tisíce útoků, které mají souvislost s nepřátelstvím Celtiku a Rangers. Na ligové derby si ale fanoušci museli téměř pět let nechat zajít chuť. Rangers se totiž po bankrotu poroučeli v roce 2012 až do čtvrté nejvyšší soutěže. Z ní okamžitě postoupili a v nejkratším možném čase se vrátili mezi elitu. V mezidobí, kdy se glasgowští rivalové nepotávali v lize, na sebe narazili jen dvakrát v pohárových soutěžích.

2. Fenerbahce – Galatasaray (Istanbul - Turecko)

Klepněte pro větší obrázek

V Turecku neexistuje větší a emotivnější zápas než souboj dvou istanbulských gigantů – Galatasaraye a Fenerbahce. Kluby byly založeny v rozmezí pouhých dvou let, jejich soupeření má už více než stoletou tradici a dorostlo k absolutní nenávisti fanoušků obou rivalů, která pramení z rozlišného sociálního prostředí. Galatasaray je klub „aristokratů“, Fenerbahce je pro „lidové masy.“ Nepřátelství je nejvíc viditelné během fotbalových zápasů, ale zasahuje také do jiných sportů jako jsou basketbal, volejbal, atletika nebo dokonce veslování. Podle získaných pohárů je úspěšnější Galatasaray, který jich posbíral o pár víc než odvěký soupeř. Navíc je jediným tureckým klubem, jenž vyhrál Pohár UEFA a následně i Superpohár. To bylo v roce 2000.

1. Boca Juniors – River Plate (Buenos Aires - Argentina)

Klepněte pro větší obrázek

Španělsko má své El Clásico, Argentina má Superclásico. Tak se označují zápasy, v nichž na sebe narazí týmy z Buenos Aires - Boca Juniors a River Plate. Jde o dva nejoblíbenější kluby v zemi, které mají neuvěřitelnou základnu fanoušků. Bocu Juniors podporuje 40 procent Argentinců, River Plate fandí 33 procent obyvatel země.

Dalo by se říci, že Argentina je rozdělená nejen na chudé a bohaté, ale také na příznivce těchto dvou fotbalových gigantů. I v tomto případě se do přízně k jednomu či druhému promítá sociální původ a status. River Plate z předměstí Nunez, kde sídlila bohatá smetánka, dostali přezdívku Millonarios, jejich úhlavní rivalové pocházejí z chudé čtvrti La Boca. V hledišti při vzájemných zápasech to podle toho vypadá – 90 minut zní chorály, létají rachejtle a ohňostroje, vlají vlajky. Někdy to skončí pořádnou rvačkou, jindy to rvačkou začne ještě než zazní úvodní hvizd.

Utkání je obrovským lákadlem pro turisty a jako jedno z nejprestižnějších derby zajímá celý fotbalový svět. V dubnu roku 2004 uvedl anglický deník The Observer návštěvu tohoto zápasu jako jednu z padesáti sportovních věcí, které by měl člověk zažít, než zemře.