Fotbalisté se "zlatým" srdcem...

07.10.2015 08:31

Srdce na pravém místě se pozná tehdy, když je člověk ochotný pomoci potřebným. I ve fotbalovém světě jsou hráči, kterým není lhostejný osud ostatních na této planetě. Přiášíme vám sedm hvězd, sedm fotbalistů, kteří se velmi aktivně podílí v oblasti charity tam, kde je to nejvíce potřeba. Za to jim patří náš obdiv i dík.

7. Lionel Messi

Argentinský kanonýr nemá jen zlatý dotek na míči, ale také zlaté srdce. Je aktivním účastníkem různých akcí pořádaných UNICEF. Nedávno rozběhl kampaň s pomocí Barcelony, která má rozšířit možnost vzdělávání dětem v Bangladéši, Indonésii či Nepálu a u těchto tří rozhodně zůstat nechce. Angažuje se i v rodné zemi, kde dokonce při akci UNICEF oslavil jeho syn Thiago první narozeniny.

6. Didier Drogba

Ikona Pobřeží slonoviny nesměřuje svou aktivitu jen na trávníky, ale jeho záměrem je pomoci i dětem z Afriky. Kanonýr Chelsea kdysi daroval tamní organizaci tři miliony dolarů na zřízení nemocnice v jeho rodné zemi. Nadace nesoucí jeho jméno se zaměřuje i na lepší vzdělávání dětí na černém kontinentu a preventivní výuku o zdraví.

5. Craig Bellamy

Skotačení velšského kanonýra na hřišti vždy nenese ovace díky jeho excesům, ale jeho činy vždy zastíní jeho pomoc potřebným. V roce 2007 odcestoval Bellamy do Sierra Leone a zasažen chudobou a stavem této země o dva roky později zahájil spolupráci s UNICEF. V této africké zemi založil akademii na podporu fotbalu, ve které mohou děti trávit volný čas. V roce 2013 věnoval na tento projekt dalších 1,4 milionů liber ze svého platu.

4. Michael Essien

Dvaatřicetiletý rodák z Ghany strávil většinu své hráčské kariéry v Evropě, ale na svou zemi nikdy nezapoměl. V jeho rodném městě daroval nemocnici finance na zdravotnickou techniku, přispěl na rozvoj tamní knihovny, veřejných toalet a obstarávání čisté pitné vody. Essien je také spojen s rozvojem vzdělávání, neboť se snaží své mladé krajany přivést ke čtení a učení.

3. Cristiano Ronaldo

Hvězda Realu Madrid a aktuální držitel Zlatého míče je skutečným králem i mimo hřiště. V nedávné době se aktivně podílel na projektu "Save the Children", který měl vypomoci dětem z Nepálu, které postihlo zemětřesení. V roce 2012 zase vydražil Zlatou kopačku za 1,5 milionu eur, které pak věnoval škole v Gaze. Na jeho rodném ostrově Madeira zase zřídil centrum na boj proti rakovině.

2. Mesut Özil

Německý internacionál získal cenu Laureus za svou angažovanost v charitě, když daroval svůj celý výdělek ze světového šampionátu v Brazílii. 237 tisíc liber mají být použity k léčbě 23 dětí z Brazílie, které zradilo zdraví. Již před MS v minulém roce sponzoroval 11 dětí v boji s nebezpečnými nemocemi a 23 je číslo, který značí počet hráčů německé reprezentace na tomto šampionátu. Tento skutek ocenila celá fotbalová komunita i veřejnost.

1. David Beckham

Idol mnoha mužů i žen nepředváděl své přednosti jen na trávníku, ale svou solidaritu vyjadřuje neustále po celém světě. Vyslanec dobré vůle UNICEF je například zakladatelem a členem rady společnosti Malaria No More UK. Není mu jedno ani osud válečných veteránů z Iráku a Afgánistánu, ke kterým svou pomoc také směřuje. Spolu s ženou Victorií podporuje především Národní společnost pro prevenci týraní dětí (NSPCC), kde byl v roce 2004 uveden do síně slávy. Všechny platy ze svého krátkého působení v Paris St. Germain taktéž věnoval na dobročinné účely.