Fotbalový "Císař" slaví 70. narozeniny

11.09.2015 09:39

Králů známe z historie spousty .., fotbalový byl je jeden, Pelé ... a císař ? Fotbalový ? Ano, známe ... "Kaiser Franz", Franz Anton Beckenbauer, legenda německého fotbalu a mnichovského Bayernu slaví 70. narozeniny.

Další zajímavost ? Jen dva muži v hostorii fotbalu dokázali vyhrát světový šampionát jako hráč o později jako trenér. Brazilec Mario Zagallo byl první, Franz Beckenbauer ho v roce 1990 napodobil.

Za německou reprezentaci odehrál 103 zápasy, dvakrát během své bohaté kariéry zíslak Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy, v roce 1972 vyhrál evropský šampionát, o dva roky později, v roce 1974, kdy vedl německý tým jako kapitán, vyhrál MS. S milovaným Bayernem 4x kraloval Bundeslize, třikrát za sebou zvedal i pohár pro nejlepší klub Evropy, tehdejší PMEZ (Pohár mistrů evropských zemí, dnešní Ligu mistrů).

"Fotbal mi dal úplně všechno" říká vděčně, když rekapituluje svůj život. Usadil v se v rakouském Salzburku, je potřetí ženatý a sváteční čas mu zkazila rodinná tragédie, předčasné úmrtí syna Stephana. Ten mohl jít ve stopách slavného otce, v Bayernu odehrál 12 utkání, ale potom ho zradilo koleno.

Za to kariéra jeho otce, slavného "Císaře" byla dokonalá. Stal se symbolem fotbalové elegance, se kterou tvořil hru z pozice libera. Dnes už tato pozice v taktických plánech trenérů neexistuje, tak snad jen pro připomenutí : Libero v podání Franze Beckenbauera = střední obránce se skvělou technikou, který jistí defenzivní řadu a zároveň skvěle útočí s míčem u nohy nebo rozdává nečekané,nečitelné přihrávky. V tom byl Franz dokonalý.

Uměl všechno, byl přirozeným vůdcem. Autorita z něj mimochodem čiší dodnes. Ztepilý, uhlazený, upravnený, vždy moderně oblečený gentleman. Ve fotbale v současné době žádnou funkci nemá, je "pouze" čestným předsedou Bayernu Mnichov.

Kromě toho, že vyhrál MS jako hráč i trenér, má ještě jeden primát. V roce 2006 šéfoval perfektně připravenému MS v Německu. Na zápasy létal vrtulníkem, stíhal i nemožné. "Nerad se nudím", reagoval ..

Krmě toho, že vyhrál světový šampionát jako hráč i jako trenér, má Beckenbauer ještě jeden primát. V roce 2006 šéfoval perfektně připravenému mistrovství světa v Německu. Na zápasy létal vrtulníkem a stíhal i nemožné. "Nerad se nudím," reagoval.

Franze Beckenbauera mohli vidět i fanoušci v Plzni. V září 1971 hrál "Císař" slavné utkání PVP (Pohár vítězů pohárů) ve Štruncových sadech (1:1) proti Škodovce.

Franz Beckenbauer na mistrovství Evropy 1998 jako trenér reprezentace Německé spolkové republiky.

Franz Beckenbauer na mistrovství Evropy 1998 jako trenér reprezentace Německé spolkové republiky.

Franz Beckenbauer na mistrovství světa 1970 v Mexiku v dresu západoněmecké reprezentace.

Franz Beckenbauer na mistrovství světa 1970 v Mexiku v dresu západoněmecké reprezentace.

Franz Beckenbauer v dresu Bayernu Mnichov v době aktivní kariéry.

Franz Beckenbauer v dresu Bayernu Mnichov v době aktivní kariéry.