Krásná hra EURO 2016

25.11.2015 01:23

Ve čtvrtek 19. listopadu představil držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy za rok 2003, Pavel Nedvěd, nový míč, se kterým se bude hrát příští rok na ME ve Francii... 

 Již dvanáctý speciální míč pro evropský šampionát vyrobila a do světa poslala firma Adidas. Ve Francii se příští rok bude bojovat o evropské kovy s balónem „Beau Jeu", tedy přeloženo do češtiny s „Krásnou hrou."

Je úžasný, ba přímo skvostný. Báječně drží u nohy, spíše k ní přibíhá, než aby odskakoval. Na povrchu míče jsou speciální vroubky, které tomu napomáhají," pěl chválu na „Beau Jeu" Pavel Nedvěd a zavzpomínal i na balóny, s nimiž si zahrál sám na evropských šampionátech a mistrovství světa.

Paradox, že mám nejlepší vzpomínky na „Roteiro" v roce 2004 v Portugalsku. Byl asi nejhorší ze všech, které jsem měl možnost poznat. Strašně hladký, na pohled vypadal i menší, všichni si na něj stěžovali. My ale na něj nedali dopustit. S nejhorším míčem jsme hráli v Portugalsku ten nejlepší fotbal."

Předchůdci „Krásné hry“

2012 Polsko a Ukrajina: Tango12
Je matný, lehký,pružný a dobře drží na noze, tak byl uveden, svého času, nejvíce testovaný míč, který měl být pro brankáře noční můrou. Obrysy na něm jsou vyvedeny v barvách Polska a Ukrajiny. Do Tango designu byly na přání pořadatelských zemí vyryty tři grafiky, které mají být oslavou dekorativního umění řezání papíru, které je typické pro venkovské oblasti obou zemí

2008 Rakousko a Švýcarsko: Europass
Na jeho testování se podíleli kapitáni reprezentací pořádajících zemí (Andreas Ivanschitz a Alexandr Frei). Název Europass měl symbolizovat krajinu „Alpského království“ ve kterém se šampionát konal.
Byl kombinací tradice s moderním stylem. Klasická barevná kombinace – základní bílá s černými "puntíky" – doplněná o dynamické červenou a stříbrnou, které, mimo moderního vzhledu, míč také stylizují do "domácích" barev. Na povrchu nechybí ani obě státní vlajky, které jsou v osmi kruzích opsány kolem loga Adidasu a evropského šampionátu. Také každý z 12 černých "puntíků" je originální. Každý totiž obsahuje speciální grafický prvek, který byl vyvinut organizací UEFA a doplňuje logo šampionátu. Jedná se o prvky znázorňující vášeň, přátelství, akci, trénink, fanoušky a vítězný gól. Tyto prvky jsou na míči umístěny jako vodoznak právě v černých "puntících". 
Míč je sestaven ze 14 částí, míč perfektně ovládá a hráči umožňuje přesnou kontrolu. Unikátní plášť zlepšuje točivost, přesnost střel, přihrávek a jejich kontrolu. Výhoda je tu i pro brankáře, kteří míč lépe uchopí ve svých rukavicích.

2004 Portugalsko: Roteiro
Jedním slovem: LEGENDA!  Své jméno dostal podle lodního deníku slavného mořeplavce Vasca da Gamy, který v 15. století uskutečnil plavbu do Indie. Ve 21. století nebylo míče, který by vzbudil více rozruchu. Jedni na něj pěli ódy, druzí mu nemohli přijít na jméno. Faktem zůstává, že tento míč byl přelomový. Byl prvním svého druhu. Myšleno, první, který neměl žádné švy. Dvaatřicet dílků z rezistentní pěny bylo na základě tlaku a vysoké teploty lepeno tak, aby vytvořily jeden celek, díky tomu se stal jeho povrch naprosto voděodolný. Kromě specifické výroby, měl míč také specifické letové vlastnosti. Letěl rovně a najednou nečekaně uhnul. Spoustě brankářů se při vyslovení jeho jména ježily chlupy na celém těle.

2000 Belgie a Nizozemsko: Terrestra  
Na rozdíl od svého předchůdce měl míč vylepšenou polyuretanovou vrstvu pro lepší tlumení. Jméno a design odkazoval na řeky pořadatelských zemí a na důležitou roli obchodních cest.

1996 Anglie: Questra Europa
Do míče byla přidána nová polyuretanová vrstva. Míč byl podstatně lehčí než předchozí modely. Brankáři si však stěžovali na změnu jeho vlastností při vyšších teplotách a vlhku. Design byl inspirovaný anglickou růží a třemi lvi na počest Anglické fotbalové federace.

1992 Švédsko: Etrusco Unico
Míč byl vyrobený z nového typu polyuretanové pěny. Design byl inspirovaný Etruskou historií.

1988 Západní Německo: Tango Europa
Tento model lépe odolával vodě, díky zesílené vrstvě polyuretanu a vylepšeným švům.  

1984 Francie: Tango Mundial
První míč vyrobený z polyureatnu a ne z kůže. Poprvé vytvořený v designu speciálně pro ME. Zároveň první model s tlumícími vrstvami, které zlepšovaly odpružení míče.

1980 Itálie: Tango
Design nového míče Tango se udržel až do roku 2000. Opět byla vylepšena vrsta Durlastu, díky čemuž Tango méně absorbovalo vodu. Stejný míč byl použit v roce 1978 na světovém šampionátu v Argentině.

 

1976 Jugoslávie: Telstar
Nový model Telstaru přinesl lepší laminování Durlastu. Díky němu míč sál méně vody. Jednalo se o stejný typ míče se kterým se hrálo o dva roky dříve na mistrovství světa v Německu. Právě s tímto modelem se hráči Československa stali poprvé v historii vítězi mistrovství Evropy. Díky legendárnímu pokutovému kopu Antonína Panenky, který se stal inspirací pro nejednoho fotbalistu.

1972 Belgie: Telstar
32-dílný oficiální míč byl vylepšen novým polyuretanovým povlakem z materiálu Durlast. Ten zvyšoval jeho odolnost vůči vodě. Nešlo o úplnou novinku, byl použit už o dva roky dříve při světovém šampionátu v Mexiku.