"Starý vlk" ...

04.11.2016 06:21

Měli jsme možnost ho vidět na vlastní oči .. Na trávník Doosan Arény vběhl 15. září v 72. minutě a vítal ho potlesk snad všech přihlížejícíh diváků, pocta, která ho provází na všech stadionech. Legenda, vzor klubové věrnosti, "Il Capitano" .. 

Psal se březen 1993 a Francesco Totti debutoval v italské Sérii A. V tu dobu se narodil současná nejdražší fotbalista planety Paul Pogba, Neymarovi byl pouhý půlrok a mnoho dalších hvězd a hvězdiček současného fotbalového dění vůbec nebylo na světě. To však nevadilo šestnáctiletému chlapci, který započal svou cestu .. a to cestu dlouhou, cestu, která za nedlouho bude trvat 24 roků.

Výsledek obrázku pro Francesco Totti

V září oslavil čtyřicítku a pomalu se řítí do fotbalového důchodu, ale jeho jméno zůstane ve světě kulatého míče navždy. Nikdy se ničeho nebál! Nesmířil se s porážkami! Stal se věrným, možná i díky tomu, že krátce poté co oslovil dvaadvacáté narozeniny, byl jmenován novým kapitánem Vlků z Říma. Tato událost zapsala Tottiho porpvé do dějin italské kopané. Stal se vůbec nejmladším vůdcem v dějinách Seria A. A nyní? Nyní je pro změnu nejstarším, i když více nastupuje z lavičky, v klubu vědí, že on je tím, kdo velí kabině.

Il Capitano. Posvátná bytost pro všechny fanoušky AS Řím a zřejmě i celé italské kopané. Muž, který nikdy neopustil svůj milovaný klub, nastoupil v Serii A již k 602 zápasům, během niž dokázal vsítit úctyhodných 249 branek. Fantastický hráč a ještě úžasnější čísla. Totti jakožto vynikající špílmachr či postupem času útočník je držitelem mnoho ocenění. Na klubové scéně dobyl se svým AS jednou Serii A a osmkrát byl jen krok před branami vytoužených oslav. Pětkrát se mu podařilo vyhrát italský pohár a v roce 2006 dosáhl s rodnou Itálií na titul mistra světa.

Když odešel v loňské sezóně trenér Rudi García a přišel Luciano Spalletti, bylo jasné, že se jeho porce minut na hřišti rapidně sníží. Očekávání se začala pomalu naplňovat a když si Francesco v televizi postěžoval na svou nevytíženost, trenér ho dokonce vyřadil ze sestavy pro nadcházející utkání se slovy: „Musím v týmu udržovat pořádek, legenda nelegenda.“

Totti má smlouvu pouze do konce této sezóny a poté neví, co se sebou. Končit se mu nechce, ale v AS jeho dlouhá cesta nejspíše končí. Mluví se o LA Galaxy, ale proč takle krásnou pohádku završit někde jinde, v cizím? Totti byl vždy považován za muže, který by nikdy nepodvedl svůj klub. Muže, který nezná nevěru. Však v hlavním městě Itálie vyrostl ve fotbalového boha a legendu, která není uctívána pouze v AS, ale všude na světě.

Důkazem tomu bylo utkání Champions League s Realem Madrid, kdy za stavu 2:0 v 74. minutě proběhlo střídání. Běžná situace, řeklo by se. Ze hřiště odešel El Shaarawy a přepustil svou pozici věčnému králi. Ovace vyprodaného Santiaga Bernabéu neznaly konce. Co to znamená? Že Totti se stal synonymem slova velikán, legenda či snad i fotbalový bůh. „Bylo to hodně emotivní,“ řekl dojatě. Podobného gesta se mu dostává na všech stadiónech v Itálii a nedávno i v plzeňské Doosan Aréně, kde nastoupil ve druhém poločase k utkání Evropské ligy. Nikdy se nebál. Jen teď. Protože poslední boj je nejtěžší. Proč? Protože je poslední.

Asi nikdy se tak nebál, jako teď. Uvízl nad propastí. Nad takovou hrozbou, od které není úniku. Jak čas plynul Vlk z Říma sice nezeslábl natolik, aby musel s fotbalem skončit, však mu to pálí i v letošní sezóně, během níž stihl v šesti zápase dvakrát skórovat a stejným počtem přispět asistencí, ale zestárlo jeho tělo. Čtyřicet let už je nějaký věk na vrcholný fotbal a tak Totti propadá zmaru a temné nicotě. Co pak? V AS ho mají za boha. Z fleku by si mohl říct o jakoukoli pozici v týmovém managementu. Vedení AS ho vidí na pozici sportovního ředitele, ale on sám v zrcadle vidí fotbalistu. Fotbalistu, který nechce přestat, ač jej trenér nestaví.

Výsledek obrázku pro Francesco Totti