Ten, co nesl na svých bedrech sny celého klubu ... Steven Gerrard

20.10.2016 13:00

"Captain Fantastic" ... Steven Gerrard se narodil 30. května 1980 ve Whistonu, ale vyrostl v Huytonu. Jako mladík pak navštěvoval střední katolickou školu v Liverpoolu.

Mnoho slavných hráčů Liverpoolu jako Robbie Fowler, Michael Owen a Jamie Carragrher byli ve skutečnosti v dětství fanoušci odvěkého rivala "Reds", druhého liverpoolského klubu, Everton FC, ale Gerrard už od mládí tíhnul právě k Liverpoolu. Stevenův bratranec Anthony Gerrard je také profesionální fotbalista, začínal v Evertonu. Ve svém životopise Gerrard napsal, že jako dítě nosil dres odvěkého rivala, Manchesteru United se jménem hvězdného Bryana Robsona. 

Výsledek obrázku

Steven Gerrard začal s fotbalem v dorosteneckém týmu ve Whistonu, ale v devíti letech v roce 1989 si jej jako školáka vyhlédli skauti Reds pro své služby. Nicméně vážné zranění při hraní fotbalu s kamarády mohlo jeho kariéru ukončit dřív než začala. Mladý Steven kopl svůj míč do kopřiv a snažil se ho vykopnout. Kop mířil do míst kde se nacházely vidle, které tam někdo upustil. Vidle prorazily jeho tenisky a zaryly se přímo do jeho palce. Doktor, kterého se Gerrard a jeho rodiče rozhodli navštívít, navrhoval palec amputovat. Díky fyziologovi Marku Wallerovi a klubové péči se tak nestalo a celý svět tak zná Gerrarda jako jednoho z nejlepších záložníků své generace.

Když byl mezi 14 a 16 rokem moc se mu nedařilo a zahrál si celkem jen dvacet zápasů. A ačkoli trénoval s FC Liverpool, nikdy se neprobojoval do školního týmu na střední škole.

Svou první profesionální smlouvu podepsal v roce 1997 jak jinak než v LFC. Svůj debut měl o rok později 30. listopadu 1998 proti Blackburnu, kde nastoupil jako náhradník ve druhém poločase za Vegarda Heggema. První start v Poháru UEFA si odbyl v zápse proti španělské Celtě Vigo a navzdory tomu, že Reds prohráli, Gerrard byl za svůj výkon velmi pochválen. Kvůli zranění Jamieho Redknappa odehrál Gerrard ve své první  sezóně celých 13 zápasů.

V sezóně 1999/00 vsadil někdejší trenér Gerard Houllier na to, aby Gerrard a Redknapp nastupovali spolu ve středu pole. Sice v prvních šesti zápasech vysedával na lavičce náhradníků, ale zvrat nastal v derby s Evertonem, kdy v 66. minutě vystřídal Robbieho Fowlera a ačkoli v tomto zápase obdržel v 90. minutě svou první červenou kartu, začal nastupovat pravidelně v základu. Svůj první gól vstřelil 5. prosince 1999, kdy Liverpool rozdrtil Sheffield Wednesday 4-1.

Houllier se rozhodl po odchodu Michaela Owena do Realu Madrid předat kapitánskou funkci právě Gerrardovi, doufal v to, že se mu podaří více inspirovat tým k vítězstvím a že on je tím pravým, kdo je schopen převzít veškerou zodpovědnost.

Zranění nohy ze září 2004 jej zbrzdilo na dva měsíce, ale vrátil se včas, do zápasu s Olympiakosem Pireus, kde musel LFC vyhrát, jinak by vypadl z evropské Ligy mistrů. Podařilo se a Liverpool se dostal až do finále, kde narazil na AC Milán.

Zápas, který je dodnes znám jako "Zázrak v Istanbulu" začal jednoznačně pro AC, které už v poločase vedlo 3-0 a málokdo věřil v obrat. Tehdy se ukázala jeho silná vůle a jeho gól nastartoval Liverpool k nečekanému vyrovnání skóre na 3-3 a následnému vítězství v penaltovém rozstřelu. Tehdy se stal druhým nejmladším kapitánem, který dovedl svůj tým k vítězství v LM.

Po tomto úspěchu se začalo silně spekulovat o jeho odchodu do některého z bohatších anglických týmů, největší zájem o něj jevila londýnská Chelsea. On se ale rozhodl zůstat věrný Liverpoolu.

Svůj reprezentační debut prožil 31. května 2000 v zápase proti Ukrajině, o pár týdnů později se s anglickým reprezentačním týmem zúčastnil i EURA 2000. Stal se nedílnou součástí reprezentace, hrál i na EURU 2004 v Portugalsku i na MS v letech 2002 a 2006, kde se mu nepodařilo prměnit v rozstřelu penaltu proti Portugalsku a Anglie byla z turnaje vyžazena. V reprezentačním A-týmu Anglie to dotáhl na kapitána. Reprezentoval více než 100krát a v těchto utkáních vstřelil více než 30 branek. Trenér Roy Hodgson jej nominoval na MS 2014 v Brazílii, kde Anglie vypadla v základní skupině (rozhodnuto bylo již po úvodních dvou střetnutích). Reprezentační kariéru se rozhodl uzavřít v červenci 2014.

Věděli jste, že Steven Gerrard je:

• … jediným fotbalistou, který kdy skóroval ve finále Ligy Mistrů, Poháru UEFA, FA Cupu i Ligového poháru?

• … po Ryanu Giggsovi a Jamiem Carragherovi třetím hráčem, jenž pokořil hranici pěti set zápasů v Premier League?

• … nejdéle sloužícím kapitánem Liverpoolu?

• … šestým reprezentantem Anglie, jenž vyhrál 100 mezinárodních zápasů?

• … členem řádu Britského impéria?

Captain Fantastic se stal ikonou úspěšné éry Liverpoolu, za který odehrál přes 500 zápasů, přičemž nikdy neoblékl dres jiného evropského klubu. Když se s ním loni Anfield loučil, jediné oko nezůstalo suché.